SB-900-0002
Category : RF and Wireless RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Function : Sensor
Data Rate (Max) : -
Product Status : Obsolete
Features : -
Package : Bulk
Series : Whisker.IO™
Sensitivity : -
Applications : Remote Sensors and Triggers
Mfr : Digital Six Labs
Frequency : 900MHz
Voltage - Supply : 1.8V ~ 3.6V
Interface : I²C, UART
Modulation or Protocol : -
Power - Output : -
Base Product Number : SB-900
Description : AMBIENT PRESSURE SENSORBLOCK - 9
Contact Now
RF Sensor 900MHz I²C, UART