SSL-LX3044YD-12V
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SSL-LX3044YD-12V
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : -
Millicandela Rating : 6mcd
Package / Case : Radial
Current - Test : -
Mounting Type : Through Hole
Height (Max) : 4.60mm
Lens Style : Round with Domed Top
Viewing Angle : 60°
Wavelength - Peak : 585nm
Configuration : Standard
Package : Bulk
Size / Dimension : -
Lens Color : Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 12V
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 3mm, T-1
Lens Transparency : Diffused
Color : Yellow
Series : -
Supplier Device Package : T-1
Mfr : Lumex Opto/Components Inc.
Base Product Number : SSL-LX3044
Description : LED YELLOW DIFFUSED T-1 T/H
Contact Now
Yellow LED Indication - Discrete 12V Radial