Q4016LH4TP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Q4016LH4TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors TRIACs
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Voltage - Off State : 400 V
Series : Qxx16xHx
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : ITO-220AB
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 167A, 200A
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Configuration : Single
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Base Product Number : Q4016
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Description : ALTNSTR 400V 16A 35-35-35 MA TO2