MSFC160-08
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MSFC160-08
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 800 V
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 160 A
Mfr : Microsemi Corporation
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 5400A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 400 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : MOD THYRISTOR DIODE DBLR 160A D1
Contact Now
SCR Module 800 V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module